Mis teeb Nordwise® tumeda INDUCIA® käsitööšokolaadi piimhappebakterite ja D-vitamiiniga eriliseks?

INDUCIA® tumeda 72% kakaosisaldusega käsitööšokolaadi ideaalne magusa ja mõrkja tasakaal pakub esmaklassilist maitsenaudingut. Lisaks teevad kõhule pai selles sisalduvad INDUCIA® piimhappebakterid. Kakao ja INDUCIA® piimhappebakterite koostoime muudab selle tavalisest tumedast šokolaadist veelgi tervislikumaks!

INDUCIA® tumeda käsitööšokolaadi eripäraks on selles sisalduvad Eestis avastatud ja uuritud Lactobacillus plantarum INDUCIA® piimhappebakterid, mis suurendavad kasulike laktobatsillide üldhulka soolestikus ning aitavad hoida ja taastada soolestiku normaalset mikrobiootat. Sellest tulenevalt suureneb organismi loomulik kaitsevõime ja väheneb toiduinfektsioonide risk. INDUCIA® bakter on näidanud kliinilistes katsetes üles antioksüdantset aktiivsust ja võimet vähendada LDL-kolesterooli taset. Samasid omadusi on leitud ka tumedas šokolaadis olevatel bioaktiivsetel ühenditel. Seega omab INDUCIA® šokolaad sünergistlikku efekti.

INDUCIA® bakterit on üle 15 aasta uurinud teadus-arenduskeskus BioCC OÜ (Bio-kompetentsikeskus)  koostöös Tartu Ülikooli teadlastega. INDUCIA® bakter ja tema funktsionaalsed omadused on rahvusvaheliselt patenteeritud ning testitud teaduslikes ja kliinilistes uuringutes, milles on osalenud üle 500 Eesti inimese (USA patent US10272122, Euroopa patent EP2288360).

INDUCIA® šokolaadi antioksüdantne potentsiaal on mitmete tervislike omaduste kandjaks.  Šokolaadi põhikomponent kakao sisaldab bioloogiliselt aktiivseid ühendeid. Eriti rohkelt on antioksüdantsete omadustega flavonoide, mida leidub kakaos isegi enam kui tees või punases veinis. Antioksüdandid on ühendid, mis kaitsevad keharakke reaktiivsete osakeste kahjuliku mõju eest. Antioksüdantide puudusel suureneb võimalus kestva ning ülemäärase  oksüdatiivse stressi tekkeks, mis on südame-veresoonkonnahaigusi, neurodegeneratiivseid haigusi, enneaegset vananemist ja kasvajaid soodustav tegur. INDUCIA® käsitööšokolaadi suure kakaosisalduse tõttu on selles antioksüdante oluliselt rohkem kui piimašokolaadis. Samas on INDUCIA® tumedas šokolaadis umbes 45% vähem suhkrut kui tavalises piimašokolaadis. INDUCIA® šokolaad on looduslikult kõrge kiudainesisaldusega. Lisatud vitamiin D aitab kaasa immuunsüsteemi normaalsele talitlusele ja aitab hoida luid normaalsena.

 

Kui palju INDUCIA® šokolaadi peaks sööma?

Tumeda šokolaadi kasulike toimete avaldumiseks soovitavad teadlased seda süüa 25 g päevas. See on 6 ruudukest ehk veerand tahvlit INDUCIA® šokolaadi. Samas eeldab see, et ülejäänud toitumine on korras - menüü sisaldab piisaval hulgal köögi- ja puuvilju (minimaalselt 300 g köögivilju ja 200 g puuvilju päevas) ning teisi maiustusi, pagaritooteid ja magusaid karastusjooke tarvitatakse minimaalselt.  Ebatervisliku toitumise, madala füüsilise aktiivsuse ja/või ülekaalu korral, piirduda 3 ruudukese INDUCIA® šokolaadiga päevas.

  

 Immuunsus

Juba ammu on teada, et inimese soole mikroobide kooslus ehk mikrobioota mõjutab immuunsüsteemi toimimist. INDUCIA® šokolaad rikastab soolestikku kasulike laktobatsillidega ja lisaks soodustavad kakao flavanoolid laktobatsillide ja bifidobakterite kasvu. Hispaania teadlaste uurimus annab ülevaate milliste mehhanismidega kakaos leiduvad bioaktiivsed ained võivad omada immuunsüsteemi moduleerivat efekti parandades ühelt poolt immuunvastust teisalt aga vähendades ülitundlikkusreaktsioone.

 

Südame ja veresoonkonna haigused

Enim on uuritud tumeda šokolaadi tarvitamise mõju südame ja veresoonkonna haigustele. Tumedal šokolaadil arvatakse olevat järgmised toimed:

 • Antioksüdantne efekt (seda tugevdab veelgi INDUCIA® bakter)
 • Langetab vererõhku
 • Pidurdab ateroskleroosi arengut
 • Omab trombide vastast efekti
 • Omab põletikuvastast efekti

Hollandi meditsiiniajakirjas, The Netherlands Journal of Medicine avaldatud artiklis kirjeldatakse kokkuvõtvalt mehhanisme, kuidas tumeda šokolaadi mõõdukas tarbimine võib omada ülalpool loetletud mehhanismide kaudu pärssivat toimet südame-veresoonkonna haiguste tekkele ja arengule.

Ajakirjas The British Medical Journal avaldatud meta-analüüs näitab, et šokolaadi tarbimine võib vähendada südamehaiguste tekke riski kolmandiku võrra. Samas soovitavad nad täiendavaid eksperimentaalseid uuringuid, et kinnitada, kas šokolaadi tarbimine on südamele kasulik.

Teadusuuringutes on leitud, et tumeda šokolaadi mõõdukas tarvitamine kaitseb veresooni ateroskleroosi eest järgmiste mehhanismidega

 • laiendab veresooni tootes lämmastikoksiidi (NO)
 • alandab kolesterooli taset
 • aitab stabiliseerida veresuhkru taset teist tüüpi diabeedi korral

Kuna kliinilistes katsetes on INDUCIA® bakter üles näidanud antioksüdantseid omadusi ja võimet alandada LDL-kolesterooli taset, toetab ta tumeda šokolaadi potentsiaali ennetada südame ja veresoonkonna haigusi.

 

Insult

Inglise teadlased viisid läbi uuringu, milles osales 25 000 inimest, ja avastasid, et mõõduka koguse šokolaadi söönud inimesed said insuldi 21% väiksema tõenäosusega kui need, kes seda ei teinud.

 

Kolesterool

Ajakirjas European Journal of Clinical Nutirtion avaldatud meta-analüüs näitab, et tumeda šokolaadi regulaarne ja mõõdukas tarvitamine on seotud nii väiksema üldkolesterooli kui ka LDL-kolesterooli tasemega, mida nimetatakse halvaks kolesterooliks. INDUCIA® šokolaadi lisatud eestimaine piimhappebakter on samuti langetanud kliinilistes katsetes osalevate vabatahtlike LDL kolesterooli taset.

 

Diabeet

Kuigi diabeedi ehk suhkruhaiguse korral on soovitatav magusasöömist piirata, võib tumedal šokolaadil olla diabeedi eest kaitsvaid toimeid. 2017. aastal avaldatud meta-analüüs näitas, et šokolaadi mõõdukas tarbimine võib olla seotud väiksema diabeedi tekke riskiga (maksimaalne efekt kui tarbida 60 g tumedat šokolaadi nädalas). Katsed rakukultuuriga viitavad samuti, et šokolaadis sisalduv flavonoid epikatehiin vähendab oksüdatiivset stressi ja parandab seeläbi pankrease beeta-rakkude elulemust ja insuliini sekretsiooni.

 

Tunnetus ehk kognitiivne funktsioon

Juba ammustest aegadest alates on inimesed tähele pannud tumeda šokolaadi omadust ergutada vaimseid võimeid. Tänapäeval on see leidnud ka teaduslikku kinnitust. 2016. aastal ajakirjas Appetite avaldatud uuring näitab, et šokolaadi söömine vähemalt kord nädalas võib parandada kognitiivseid funktsioone. Lisaks flavonoididele leidub kakaos ja seega ka tumedas šokolaadis teisigi bioaktiivseid ühendeid (metüülksantiini, teobromiini ja kofeiini), mis samuti mõjutavad positiivselt vaimset võimekust. Võimalik, et regulaarne kakaos sisalduvate flavonoidide tarvitamine aitab pidurdada ka vanusega kaasuvat vaimse võimekuse langust, kuid selle tõestamiseks on vaja pikemaajalisi kliinilisi uuringuid. Lisaks uurivad teadlased, kas kakaoekstraktil võiks olla Alzheimeri tõve arengut pidurdavat efekti.

 

Sportlik eluviis

Rahvusvahelise sporditoitumise ühingu ajakirjas (The Journal of the International Society of Sports Nutrition) avaldatud järeldused viitavad sellele, et tume šokolaad võib parandada treeningul hapniku kättesaadavust. Teadlaste arvates seisneb tumeda šokolaadi toime flavanoolide sisalduses, mis suurendavad veresooni lõõgastava lämmastikoksiidi (NO) vabanemist kehas.

 

INDUCIA® tumeda käsitööšokolaadi tarbimisel võivad olla seega järgmised eelised:

 • Antioksüdantne toime
 • Tugevam immuunsüsteem
 • Väiksem südame-veresoonkonna haiguste risk, madalam kolesterooli tase
 • Positiivne mõju vaimsele võimekusele
 • Aitab parandada sportlikku sooritust

 

 

 

Kirjanduse loetelu

M.Mikelsaar et al. “Lactobacillus plantarum Inducia DSM 21379 as enhancer of cellular immunity, hypocholesterolemic and anti-oxidative agent and antimicrobial agent against Clostridium difficile”. USA patent US10272122, välja antud 30.04.2019

“Isolated Lactobacillus plantarum strain Inducia DSM 21379 as probiotic that enhances natural immunity and food products and medicinal preparations comprising it”. Euroopa patent EP2288360, välja antud 14.12.2011.

Scientific Opinion on the modification of the authorisation of a health claim related to cocoa flavanols and maintenance of normal endothelium-dependent vasodilation pursuant to Article 13(5) of Regulation (EC) No 1924/2006 following a request in accordance with Article 19 of Regulation (EC) No 1924/2006. EFSA Journal. 2014; 12(5) doi.org/10.2903/j.efsa.2014.3654

M. Rätsep, S. Kõljalg, E. Sepp, I. Smidt, K. Truusalu, E. Songisepp, J. Stsepetova, P. Naaber, R.H. Mikelsaar, M. Mikelsaar. A combination of the probiotic and prebiotic product can prevent the germination of Clostridium difficile spores and infection. Anaerobe. 2017; 47: 94-103

Cocoa Has More Phenolic Phytochemicals and a Higher Antioxidant Capacity than Teas and Red Wine. K. W Lee, Y. J. Kim, H. J. Lee, and C. Y. Lee.  J. Agric. Food Chem. 2003; 51(25): 7292–7295. doi: 10.1021/jf0344385

Prebiotic evaluation of cocoa-derived flavanols in healthy humans by using a randomized, controlled, double-blind, crossover intervention study. X. Tzounis, A.  Rodriguez-Mateos, J Vulevic, GR Gibson, C Kwik-Uribe, JP Spencer.  Am J Clin Nutr. 2011; 93(1): 62-72. doi: 10.3945/ajcn.110.000075.

The effects of cocoa on the immune system. F.J. Pérez-Cano, M. Massot-Cladera, A. Franch, C. Castellote, M. Castell.  Front Pharmacol. 2013; 4:71. doi:10.3389/fphar.2013.00071

Chocolate/cocoa and human health: a review. R. Latif. Neth J Med. 2013 Mar; 71(2): 63-8. PMID: 23462053

Chocolate consumption and cardiometabolic disorders: systematic review and meta-analysis. A. Buitrago-Lopez, J. Sanderson, L. Johnson, S. Warnakula, A. Wood,  E. Di Angelantonio,  O. H. Franco. BMJ 2011; 343: d4488 doi: 10.1136/bmj.d4488

The Cardiovascular effects of chocolate. J.P Garcia, A. Santana, D.L. Baruqui, N. Suraci. Rev Cardiovasc Med. 2018 Dec 30; 19(4): 123-127. doi: 10.31083/j.rcm.2018.04.3187

Habitual chocolate consumption and risk of cardiovascular disease among healthy men and women. C. S. Kwok, S. M. Boekholdt, M. A. H. Lentjes, Y.K. Loke, R. N. Luben, J. K. Yeong, N. J. Wareham, P. K. Myint, K. Khaw. Heart. 2015 Aug; 101(16): 1279–1287. doi: 10.1136/heartjnl-2014-307050

Effects of cocoa products/dark chocolate on serum lipids: a meta-analysis. O. A. Tokede, J. M. Gaziano, L. Djoussé. Eur J Clin Nutr. 2011; 65: 879–886. doi: 10.1038/ejcn.2011.64

Chocolate Consumption and Risk of Coronary Heart Disease, Stroke, and Diabetes: A Meta-Analysis of Prospective Studies. S. Yuan, X. Li, Y. Jin, J. Lu. Nutrients. 2017 Jul; 9(7): 688. doi: 10.3390/nu9070688

Cocoa flavonoid epicatechin protects pancreatic beta cell viability and function against oxidative stress. M. Á. Martín, E. Fernández-Millán, S. Ramos, L. Bravo, L. Goya. Mol Nutr Food Res. 2014 Mar; 58(3): 447-56. doi: 10.1002/mnfr.201300291

Chocolate intake is associated with better cognitive function: The Maine-Syracuse Longitudinal Study. G. E. Crichton, M. F. Elias, A. Alkerwi. Appetite. 2016 May 1; 100: 126-32. doi: 10.1016/j.appet.2016.02.010

Cocoa extracts reduce oligomerization of amyloid-β: implications for cognitive improvement in Alzheimer's disease. J. Wang, M. Varghese, K. Ono, M. Yamada, S. Levine, N. Tzavaras, B. Gong, W. J. Hurst, R. D. Blitzer, G. M. Pasinetti. J Alzheimers Dis. 2014; 41(2): 643-50. doi: 10.3233/JAD-132231

Dark chocolate supplementation reduces the oxygen cost of moderate intensity cycling. R. K. Patel, J. Brouner, O. Spendiff. J Int Soc Sports Nutr. 2015; 12: 47. doi: 10.1186/s12970-015-0106-7