Nordwise® FERRUMAR® - sünergistlik toidulisand vereloomele ja seedimisele

Teadlane selgitab, kellele on mõeldud rauda sisaldav toidulisand Ferrumar® ja mida head teevad selles sisalduvad piimhappebakterid.

Võrreldes meestega ohustab naisi enam rauavaegus ja luude hõrenemine. Nordwise® sarja toode Ferrumar®  on mõeldud rauavaeguse profülaktikaks, luude tervise heaks ja seedimise parandamiseks. Toidulisand Ferrumar® sisaldab Eestis avastatud ja uuritud kasulikke elusaid piimhappebaktereid Lactobacillus plantarum INDUCIA® ja Lactobacillus plantarum TENSIA®. Toidulisand Ferrumar®  sisaldab päevase soovitusliku koguse rauda ning vereloomele vajalikke vitamiine B9 ja B12. Toidulisandis Ferrumar® on kasutatud kõrge imendumisega ja kõhusõbralikku rauavormi raud(II)diglütsinaati. Luude tugevuse tagavad vitamiin D3, mis aitab kaltsiumil imenduda ja vitamiin K2 (menakinoon-7), mis on vajalik kaltsiumi salvestamiseks luudesse. Tugev immuunsus on praegu tähtsam kui kunagi varem! Seepärast sisaldab toidulisand Ferrumar® ka vitamiin D mis aitab kaasa immuuunsüsteemi normaalsele talitlusele.

INDUCIA® JA TENSIA® bakterid

Toidulisand Ferrumar® sisaldab elusaid inimese organismile omaseid ja kasulikke patenteeritud piimhappebaktereid L. plantarum INDUCIA® ja TENSIA®, mis töötavad sünergistlikult koos toote teiste komponentidega. L. plantarum INDUCIA® ja TENSIA® suurendavad kasulike laktobatsillide üldhulka soolestikus ning aitavad hoida ja taastada soolestiku normaalset mikrobiootat. Sellest tulenevalt suureneb organismi loomulik kaitsevõime ja väheneb toiduinfektsioonide risk. INDUCIA® bakter on näidanud kliinilistes katsetes võimet vähendada LDL-kolesterooli taset. TENSIA® bakter on võimeline tootma vererõhku langetavaid ühendeid (NO ja AKE II inhibiitorid). Nii INDUCIA® kui TENSIA® bakter aitavad kaitsta organismi liigse oksüdatiivse stressi eest ning aitavad vähendada alaägedat põletikku.
INDUCIA®  ja TENSIA® baktereid on üle 15 aasta uurinud teadusarenduskeskus BioCC OÜ (Bio-kompetentsikeskus) koostöös Tartu Ülikooli teadlastega. Lactobacillus plantarum INDUCIA® kliinilistes uuringutes on osalenud üle 500 ja Lactobacillus plantarum TENSIA® uuringutes üle 800 inimese. Bakteritüvede tervistavad omadused on patenteeritud Eestis, Euroopas, USA-s ja mitmetes Aasia riikides (vt. patendid: EE05340, EE05799, EP2309870, EP2288360, US10272122, KR10-1587195 jt.).
Ilmunud on mitmeid publikatsioone rahvusvahelistes eelretsenseeritavates teadusajakirjades. TENSIA® bakteriga rikastatud probiootilise juustu tarvitamine koos madala kalorsusega dieediga alandas kehamassi indeksit ja arteriaalset vererõhku (kliinilise katse tulemused avaldatud ajakirjas Nutrition Journal). INDUCIA® bakter on näidanud potentsiaali maha suruda ohtlikku kõhulahtisust tekitava patogeense mikroobi Clostridium difficile kasvu (in vitro ja loomkatse tulemused avaldatud ajakirjas Anaerobe).  

Raua biofunktsioonid

Raud on punastes verelibledes leiduva valgu hemoglobiini ja lihastes müoglobiini koostises. Hemoglobiini ülesandeks on transportida hapnikku kopsudest kudedesse. Müoglobiin on ajutine hapnikuvaru lihaste enda tarbeks, mida kasutatakse koormava pingutuse korral.
Lisaks on raud vajalik erinevateks funktsioonideks raku tasandil olles mitmete ensüümide koostisosaks, osaledes DNA sünteesis ja energia tootmises mitokondrites.

Rauapuudus

Allpool on ära toodud rauavaeguse peamised põhjused. Sageli tekib märgatav rauapuudus just mitme teguri koosmõjus.
 • toidus on liiga vähe rauda
 • raua vajadus on suurenenud (kasvueas lapsed ja rasedad)
 • esineb ülemäärane raua kadu verejooksu tõttu
 • häirunud imendumine
 • kroonilisest haigusest tingitud rauapuudus (reumatoidartriit, vähk)

Raua puuduse sümptomid

Rauapuuduse korral võivad esineda järgmised sümptomid:

 • rauavaegusaneemia
 • naha ja limaskestade kahvatus
 • väsimus, jõuetus
 • füüsilise koormuse taluvuse langus
 • peavalu, pearinglus
 • südamepekslemine
 • õhupuudus
 • kuiv ja kare nahk
 • kuivad ja kahjustatud juuksed
 • rabedad, ekstreemsel juhul ka nõgusad küüned

Kliiniliselt on suurimaks probleemiks raua puudusest tekkinud aneemia. Ligi pooled aneemia juhtudest on seotud raua defitsiidiga. Seetõttu on kahtluse korral oluline kontrollida organismi rauavarusid. Kuigi esmalt seostub tavainimesele madala rauasisaldusega vere hemoglobiini näit, siis tegelikult mõõdavad arstid lisaks ka ferritiini taset veres, mis peegeldab rauavarude vähenemist juba enne kui  hemoglobiini näit langeb alla normi. Erinevates uuringutes on näidatud, et rauavarud on tühjad kuni 25% lastel, 30% viljakas eas naistel, 60% rasedatel, 3% meestel.

Keda ohustab rauavaegus?

- Viljakas eas naised

Viljakas eas naised kaotavad rauda vererohkete menstruatsioonidega ja ühtlasi on rauavajadus suurenenud raseduse ajal. Raua puudust soodustavad eriti järjestikused rasedused. Kui menopausis väheneb naiste rauavajadus kolmandiku võrra menstruatsioonide lakkamise tõttu, siis enne seda võivad esineda ebaregulaarsed veritsused või rohke vereeritusega kulgevad menstruatsioonid, mis samuti vähendavad raua varusid.

- Inimesed kel on patoloogilised verejooksud

Vanemas eas tekitab rauavaeguse enamasti krooniline verekaotus seedetrakti kaudu. Selle põhjuseks võivad olla seedetrakti haavandid, halvemal juhul vähkkasvaja.
Seedetrakti kaudu võib inimene märkamatult kaotada sellise koguse verd, mis mõjutab rauatagavarasid. Suuremate verekoguste puhul on väljaheide värvunud mustaks. Väiksemad kogused pole silmaga nähtavad ja on tuvastatavad vaid peitvere testiga. Kummalgi juhul pole veri roojas normaalne ja kindlasti on tarvis pöörduda arsti poole, et uurida mis haigus täpsemalt selle taga peitub.

- Teatud ravimite tarvitajad

Seedetrakti haavandeid põhjustab ka valu ja põletikuvastaste ravimite pidev kastutamine (mittesteroidsed põletikuvastased ravimid ehk NSAID nagu aspiriin, ibuprofeen, diklofenak jt.). Seda tüüpi ravimid inhibeerivad mehhanisme, mis on olulised mao limaskesta kaitses.
Maohape muudab Fe3+ vormis oleva raua imenduvaks Fe2+ vormiks. Seega maohappe sünteesi inhibeerivad ravimid ja ka maohapet neutraliseerivad ravimid (antatsiidid) tõstavad pikaajalisel kasutamisel kaudselt raua puuduse riski.

- Inimesed kellel on häirunud raua imendumine

Tsöliaakia ehk gluteenitalumatuse korral on soole limaskesta kahjustuse tõttu häirunud mitmete mikrotoitainete, sealhulgas raua imendumine. Rauavarud on vähenenud ligikaudu 45% esmase tsöliaakia diagnoosi saanutest.

- Inimesed kes ei toitu tasakaalustatult

Naised kalduvad sööma vähem punast liha, milles on rohkelt rauda kõige paremini imenduvas vormis. Lihas leiduv raud imendub 15-30% ulatuses, samas kui taimedes leiduv raud on seotud imendumist takistavate ühenditega (fütiinhape, oksaalhape) ja on toidust kättesaadav 5-8% ulatuses. Lihast on raud kergemini omastatav, sest seal on raud heemi koostises ja kasutab imendumiseks teist mehhanismi, mida ei mõjuta segavad faktorid.  Taimedes leiduva mitteheemse raua imendumist takistavad näiteks suured kaltsiumi ja kiudainete kogused samal toidukorral ning tees ja kohvis leiduv tanniinhape. Vitamiinide ja mineraalide, sealhulgas ka raua puuduse üldiseks riskiks on veel dieedid kus toiduga saadakse väike hulk energiat (vähem kui 1500 kcal päevas).

- Regulaarsed veredoonorid

- Tippsportlased

Luude hõrenemine

Kuigi luude hõrenemine diagnoositakse naistel enamasti menopausis või hiljem, siis tegelikult tuleb luude tervisele mõelda juba varem. Nimelt soodustab naissuguhormoon östrogeen, mida organism toodab just viljakas eas, kaltsiumi omastamist ja talletamist luudesse.

Kuidas võtta toidulisandit Ferrumar®?

Ferrumar® on nutikalt kokku pandud rauda sisaldav multikomponentne toidulisand, mis aitab vältida tavalisi rauapreparaatide tarvitamisega seotud hädasid nagu seedetrakti vaevused ja oksüdatiivne stress. Seedimise hoiavad korras lisatud INDUCIA® ja TENSIA® piimhappebakterid mis ühtlasi kaitsevad oksüdatiivse stressi eest. Lisaks sisaldab Ferrumar® rauaühendit, mis ärritab seedetrakti vähem. Vitamiind B9 ja B12 aitavad kaasa normaalsele vereloomele ja vitamiin D ja K2 aitavad hoida luid normaalsena
Raua preparaate peaks võtma vähemalt kaks kuud, soovitavalt isegi kolm, sest selle aja jooksul asenduvad uutega kõik punased verelibled. Rauavarude täitumine (ferritiini näidu normaliseerumine) võib võtta aega isegi kuni pool aastat.
Inimesel ei ole eraldi mehhanismi raua väljutamiseks (raud lahkub kehast koos surnud rakkude või verejooksuga) ja vaba raud käitub kudesid kahjustava oksüdatiivse stressi initsiaatorina. Seetõttu peab suuremas annuses raua lisamanustamine olema meditsiiniliselt põhjendatud. Rauda sisaldavaid toidulisandeid ei tohi tarvitada pidevalt, vaid soovitatav on teha pause.
Raud imendub paremini kui seda võtta tühja kõhuga. Kaltsium ja antatsiidid (maohapet neutraliseerivad ravimid) vähendavad raua imendumist. Seega oleks soovitatav jätta umbes kolmetunnine vahe. Toidulisandit Ferrumar®  pole soovitav võtta ka koos kofeiini sisaldavate jookide või rohkelt kiudaineid sisaldavate söökidega (täisteratooted, kliid, toored köögiviljad), mis samuti pärsivad raua imendumist.
Rauapuudusaneemia korral on tarvis alati kindlaks teha põhjus, sest selleks võib olla mõni tõsisem haigus. Sügava rauapuuduse korral tuleb arsti soovitusel võtta juba suuremaid raua annuseid. Paraku põhjustab suureannuseliste rauapreparaatide manustamine sageli seedetrakti kõrvalnähtusid nagu ebamugavustunne maos, iiveldus, kõhulahtisus või kõhukinnisus. Seega on mõistlik riskigruppi kuuludes ennetada rauapuudust.

Mõtle oma tervisele aegsasti ja enneta probleeme tarvitades sünergistlikku toidulisandit Ferrumar®!