Piimhappebakter Lactobacillus plantarum INDUCIA® (DSM21379)

Lactobacillus plantarum INDUCIA®

Lactobacillus plantarum INDUCIA® on isoleeritud tervelt eesti lapselt. Selle tüve avastasid BioCC OÜ teadlased koostöös Tartu Ülikooli teadlastega.

Lactobacillus plantarum INDUCIA®  identifitseeriti API 50CHL System (bioMérieux, Prantsusmaa) test-kiti alusel kui Lactobacillus plantarum (kattuvus tüüptüvega: excellent, ID %-99.9, T index -0.81) ja molekulaarne identifikatsioon ITS-PCR (Internal-Transcribed Spacer Polymerase Chain Reaction) abil.

Lactobacillus plantarum INDUCIA® deponeeriti 16.04.2008 kultuurikollektsioonis Deutsche Sammlung von Mikroorganismen und Zellkulturen GmbH numbri DSM 21379 all patendiekspertiisiks deponeerimise rahvusvahelise tunnustamise Budapesti lepingu kohaselt.

Lactobacillus plantarum INDUCIA® on BioCC OÜ omand ja registreeritud kaubamärk.

Lactobacillus plantarum INDUCIA® toimemehhanismid:

 • INDUCIA® kaitseb südame-veresoonkonna tervist langetades LDL kolesterooli taset veres, sapisoolade hüdrolaasse (ensüüm BSH bile salt hydrolase) aktiivsuse tõttu ning sidudes soolestikus toidukolesterooli.
 • INDUCIA® alandab oksüdeeritud madala tihedusega lipoproteiinide (ox-LDL) taset veres ja inimkeha negatiivselt mõjutavat oksüdatiivse stressi indeksit.
 • INDUCIA® toetab inimkeha antioksüdatiivset võrgustikku oma antioksüdatiivsete omaduste ja täieliku rakusisese glutatiooni süsteemi olemasolu tõttu.

Reaktiivsed hapnikuosakesed (ROS) on raku normaalse elutegevuse tulemusproduktid ja pärinevad erinevatest allikatest. Oksüdatiivne stress, mis on põhjustatud ROS-I liigse tootmise ja antioksüdantsete kaitsemehhanismide tasakaalutusest on oluliseks osaks südame-veresoonkonna haiguste patogeneesis. Rakkude antioksüdatiivse kaitsesüsteemi oluliseks komponendiks on redutseeritud glutatioon ja antioksüdatiivsed ensüümid nt glutatiooni peroksüdaas.

Lactobacillus plantarum INDUCIA® tarbimine lisaks eelnevale

 • Aitab hoida ja tasakaalustada soolestiku mikrobiootat
 • Suurendab kasulike  laktobatsillide hulka, mis tagab toitainete parema omastatavuse
 • Tõstab inimkeha loomulikku kaitsevõimet mitmete erinevate enetropatogeenide suhtes kõrge antimikroobse aktiivsuse tõttu, tootes antimikroobseid ühendeid (orgaanilised happed, vesinikperoksiid, plantaritsiinid).
 • Toidutoodetes aitab Lactobacillus plantarum INDUCIA® vältida toiduseoseliste infektsioonide riski surudes alla potentsiaalselt haigustekitavad bakterid nagu listeeria, salmonella, shigella.
 • INDUCIA® on võimeline pärssima Clostridium difficile spooride idanemist ja vegetatiivsete rakkude paljunemist.

Clostridium difficile on anaeroobne spoore moodustav soolepatogeen. C. difficile  on eelkõige levinud antibiootikumi-seoselise kõhulahtisuse tekitaja haiglates ja hooldekodudes. Haiguse esile kutsumiseks on vajalik spooride idanemie vegetatiivseteks rakkudeks ja toksiinide tekitamine. 25% C. difficile-ga nakatunud patsientidel areneb välja pseudomembranoosne koliit. Colstridium difficilega seotud kõhulahtisus suurendab suremust, voodipäevade arvu ja oluliselt kulutusi üldistele tervishoiuteenustele.

Lactobacillus plantarum INDUCIA® bioohutus ja talutavus

Piimhappebakterite k.a liigi Lactobacillus plantarum sajandite-pikkune tarvitamine kääritatud toitudega on tõestanud nende ohutust (FAO/WHO, 2002). Liik L. plantarum on kantud Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) poolt QPS (Qualified Presumption of Safety) staatusega taksonoomiliste ühikute nimekirja (EFSA, 2007 ja 2012).

Samal ajal on Lactobacillus plantarum kui liik  inimeste normaalse mikrofloora osa. Lactobacillus plantarum INDUCIA® inimpäritolu (isoleeritud tervelt eesti lapselt) on eelduseks, et see mikroob on ohutu ning sobiv suukaudseks manustamiseks.

Teaduspõhiselt on Lactobacillus plantarum INDUCIA® ohutust tõestatud nii katseklaasides kui ka laboriloomadel ning ohutust ja talutavust kliinilistes uuringutes tervetel vabatahtlikel.

Lactobacillus plantarum INDUCIA® tundlikkust antibakteriaalsete preparaatide suhtes määrati vastavalt ISO 10932:2010 standardile VetMIC Lact-1 ja VetMIC Lact-2 kiti abil (SVA National Veterinary Institute, Uppsala, Sweden). Minimaalsed inhibeerivate kontsentratsioonide (MIC) väärtused ei ületanud EFSA poolt liigile Lactobacillus plantarum seatud piirväärtusi (EFSA 2012).

L plantarum INDUCIA® ohutust testiti hiiremudelil 30-päevase manustamise jooksul. Bakteri translokatsiooni (sattumist vereringesse) ega patoloogilisi muutusi ei leitud maksa, põrna ja mao morfoloogilisel ja histoloogilisel uuringul.

Lactobacillus plantarum INDUCIA® ohutus ja talutavus

Lactobacillus plantarum INDUCIA® ohutus ja taluvust on tõestatud tervisekaebuseta täiskasvanutel (vanuses 20 kuni 60 aastat). Mõjutusuuringutes ei tähendatud ebamugavustunnet, kõhuvalu ega muid negatiivseid sümptomeid. Samuti ei suurenenud põletikunäitajad (hs-CRP, WBC arv; lgG, lgM ja lgE). 

Lactobacillus plantarum INDUCIA® 3- ja 8-nädalase igapäevase  tarbimine annusena 2 kuni 5 x 109 elusat mikroobiraku päevas  ei kahjustanud organismi neeru- ja maksa funktsiooni (funktsiooni näitajad ASAT, ALAT albumiin, seerumi kreatiniin jäid normi piiresse).

Lactobacillus plantarum INDUCIA® kui probiootikum

BioCC OÜ töötas välja Lactobacillus plantarum INDUCIA® probiootikumiks koostöös Tartu Ülikooli Mikrobioloogia ja Biokeemia teaduskonnaga vastavalt FAO/WHO (2002) juhistele.

Elulemus seedetraktis

Probiootikumide omaduste avaldumis eelduseks on hea elulemus seedetraktis,  et tagada nende normaalne metaboolne aktiivsus ning tervisetoimete avaldumine pärast tarbimist.

Uuringutega oleme tõestanud, et Lactobacillus plantarum INDUCIA® on võimeline inimese seedetraktis ellu jääma. Tüvespetsiifiline RT-PCR analüüs kinnitas  Lactobacillus plantarum INDUCIA® olemasolu 40% täiskasvanute roojas pärast 4 nädalat funktsionaalse toiduga tarbimist (päevane annus   2 x 109 elusat mikroobirakku) ning 52% täiskasvanute roojas pärast 8 nädalat  tarbimist.

Terviskasulikud omadused

Düslipideemia on üks peamisi südamehaiguste, insuldi ja diabeedi põhjuseid. Kõrged LDL kolesterooli tasemed viivad arterosklerootilise katu tekkimisele, mis võib põhjustada müokardi  infarkti või insulti. Oksüdeeritud LDL kolesterool (oxLDL) on spetsiifiline LDL osakeste oksüdatiivse stressi näitaja. Kõrget ox-LDL taset seostatakse südamehaiguste riskiga.

Oksüdatiivne stress on põhjustatud liigsete reaktiivsete hapnikuosakeste olemasolust, mis põhjustavad DNA, valgu- ja kolesteroolimolekulide kahjustusi. Ülemäärane oksüdatiivne stress on mitmete haiguste sh südame-veresoonkonna haiguste põhjuseks.

L. plantarum INDUCIA® tervisetoimeid on testitud rohkem kui 500 inimesel.

Vastavalt rahvusvaheliselt registreeritud mõjutusuuringutele (ISRCTN79645828 ja ISRCTN26344255) omab L. plantarum INDUCIA®

südame-veresoonkonna haigusi ennetavat toimet, alandades LDL-kolesterooli taset veres, lisaks kaitseb inimkeha oksüdatiivsete kahjustuste eest ja tõstab antioksüdatiivset aktiivsust alandades oküsdatiivse stressi markereid ox-LDL, OSI ja TPX.

Tehnoloogilised omadused

Lactobacillus plantarum INDUCIA® omab paindlikku ainevahetust ja talub seetõttu hästi tehnoloogilist käitlemist, on võimeline paljunema laias temperatuurivahemikus (+12 o C kuni +45 o C) ning süsivesikute nappuse tingimustes.

BioCC on välja arendanud kontseptsioonid L. plantarum INDUCIA®  kasutamiseks toidutoodetes ja toidulisandina.

Lactobacillus plantarum INDUCIA® patendid

 • Eesti patent EE05341 Välja antud 16.08.2010
 • Venemaa patent RU2486234 Välja antud 27.06.2013
 • Korea patent KR10-1595042 Välja antud 11.02.2016
 • Euroopa patent EP2288360 Välja antud 14.12.2011
 • Eesti patent EE05809 Välja antud 17.09.2018
 • Eesti patent EE05799, Välja antud 16.10.2017

Nordwise® tooted, mis sisaldavad Lactobacillus plantarum INDUCIA®

Tume käsitööšokolaad INDUCIA® piimhappebakteritega

PlantaBif® N60

Flexellent®

 

Ferrumar®